TR EN

Haberler

Ultrasonik Muayene

Ultrasonik Muayene


Ultrasonik Muayene Yöntemi

Bu yöntem hataların tespiti için ultrasonik ses demeti kullanmaktadır. Yüksek frekanslı ses dalgaları metal, plastik, kompozit, seramik gibi katı malzemeler ve kaynak dikişleri içerisinden geçirilerek çatlaklar, boşluklar, kalıntılar ve diğer iç süreksizlikler tespit edilebilir. Yine bu sayede malzeme kalınlıkları ve bazı malzeme özelliklerinin analizi yapılabilir.

Ses dalgaları ses yolu üzerinde bir süreksizliğe çarparsa geri yansır. Alıcı başlığa (probe) yansıyan sinyal, ultrasonik muayene cihazının ekranında dalga çizgileri (echo) oluşturur. Yankının konumuna göre süreksizliğin muayene parçası içindeki koordinatları hesaplanabilir. Ayrıca yankının yüksekliği süreksizliğin büyüklüğü hakkında fikir verir. Yankı sinyalinin şekline bakılarak süreksizliğin türü hakkında yorum yapmak da mümkündür.

DQE, sertifikalı uzman kadrosu ve en son teknoloji manuel, yarı otomatik ve tam otomatik ekipmanları ile, her türlü kaynak dikişi ve malzeme için, kalınlık ölçümlerinden kompleks geometrili parçaların muayenesine kadar tüm ihtiyaçlarınıza uygun çözümler sunmaktadır. DQE, bünyesindeki laboratuvarı, çok çeşitli kalibrasyon blokları ve türlü hataları barındıran kaynaklı, kaynaksız test parçaları ile yapılacak muayenenin kalitesini garanti etmeyi misyon edinmiştir.